Lai arī droni brīžiem šķiet tikai kā izklaide tomēr tas tā nav un to lietošana var būt saistīta ar augstiem riskiem savai un apkārtējo drošībai. Tehnika attīstās ļoti strauji un likumdošana “dzenas” pakaļ reāliem pielietošanas scenārijiem dzīvē. Mēģinasim šeit dot īsu skaidrojumu par to, lai Jūsu lidojumi būtu droši.

SVARĪGI! Saskaņā ar Latvijā spēkā esošo likumdošanu pirms lidojuma ir jāveic reģistrēšanās Civilās aviācijas aģentūras e-pakalpojumu portālā https://e.caa.gov.lv/ . Skaidrojums par reģistrāciju ir pieejams vietnē https://droni.caa.gov.lv/registracija/ . Jāņem vērā, ka process ir atšķirīgs fiziskām un jurisisdkām personām. Pilotu reģistrēšanās tāpat ir veicama https://e.caa.gov.lv/ .
Atkarībā no lidaparāta marķējuma Jums būs vieglāk saprast kādas drona pilotēšanas kvalifikācijas Jums ir nepieciešamas.

Iesakām sekojošus soļus:

  1. Uzziniet sava lidaparāta C klasi. Ja Jūsu dronam nav C marķējuma, tad tas ir vecāka ražojuma pašbūvēts lidaparāts. No 2024. gada 1.janvāra ir atļauts veikt lidojumus “atvērtajā” kategorijā ar bezpilota gaisa kuģiem bez C klases identifikācijas marķējuma, ievērojot striktākus nosacījumus:
    • ja bezpilota gaisa kuģa maksimālā pacelšanas masa ir zem 250 gramiem, tad bezpilota gaisa kuģa lidojumus var īstenot “atvērtās” kategorijas A1 un A3 apakškategorijā[1];
    • ja bezpilota gaisa kuģa maksimālā pacelšanas masa ir zem 25 kilogramiem, tad bezpilota gaisa kuģa lidojumus var īstenot “atvērtās” kategorijas A3 apakškategorijā1;
    • (viens no A3 apakškategorijas nosacījumiem ir bezpilota gaisa kuģu lidojumu īstenošana vismaz 150 metru attālumā horizontālā plaknē no dzīvojamām, tirdzniecības, rūpniecības un atpūtas teritorijām).
KlaseRažotājsModelis
C0DJIMini 2 SE, Mini 3, Mini 3 Pro, Mini 4 Pro
C1DJIAir 3, Mavic 3 / Cine / Classic
C2DJIMavic 3 Pro, Mavic 3 Enterprise sērija, Matrice 30 sērija
C2AgEagleSENSEFLY eBee
C3DJIMatrice 350 RTK
C3Quantum-SystemsTrinity F90+
C6DelairDelair UX 11

2. Reģistrējieties Civilās aviācijas aģentūras e-pakalpojumu portālā: https://e.caa.gov.lv/ kā drona ekspluatants un pilots. Reģistrēšanās maksa ir 5 EUR, derīguma termiņš viens gads. Reģistrācija derīga visā Eiropas Savienībā.

3. Aizpildiet nepieciešamo kategorijas testu. A1/A3 kategorijas testu mācību kursu un eksāmenu var kārtot ŠEIT (bez maksas). Klātienes kārtošanai Civilās Aviācijas Aģentūrā Biroju ielā 10, Rīgā par maksu (15 EUR pirmreizējs, 10 EUR atkārtots) jāpiesaka A2 eksāmens. Piesakoties jāapliecina, ka veikta “A2 apakškategorijas praktisko prasmju pašmācība”.

Avots: https://droni.caa.gov.lv/darbibas-kategorijas/atverta-kategorija/ 2024

A1 – Lidojumi jāveic, pamatoti pieņemot, ka netiks pārlidots virs lidojumā neiesaistītām personām.

Ja bezpilota gaisa kuģa masa ir mazāka par 250g, atļauts veikt lidojumus virs lidojumā neiesaistītām personām, bet ne virs cilvēku pulcēšanās vietām.

A2 – Lidojumi jāveic, ievērojot vismaz 30m attālumu horizontālā plaknē no lidojumā neiesaistītām personām (šo attālumu iespējams samazināt, aktivizējot lēnā lidojuma režīmu un ievērojot “1:1” principu).

No 2024.gada A2 apakškategorijā lidojumi atļauti tikai ar bezpilota gaisa kuģi, kam ir C2 klases marķējums.

A3 -Lidojumi jāveic, ievērojot vismaz 150m attālumu horizontālā plaknē no dzīvojamām, tirdzniecības, rūpniecības vai atpūtas teritorijām.

Attālums no lidojumā neiesaistītām personām ir atkarīgs no bezpilota gaisa kuģa lidojuma ātruma un augstuma, bet ne mazāks par 30m).

Avots: https://droni.caa.gov.lv/darbibas-kategorijas/atverta-kategorija/ 2024

A1/A3, A2 eksāmeni un materiāli: https://droni.caa.gov.lv/talvadibas-pilotu-kvalifikacija/

4. veica vajadzīgo apdrošināšanu: https://droni.caa.gov.lv/apdrosinasanas-prasibas/

5. Sekojiet lidojumu aizliegumu zonai: https://www.airspace.lv/drones/

Lūdzam ņemt vērā, ka augstāk minētais par noteikumiem var mainīties.

Normatīvai regulējums

No 2021.gada tiek piemērots vienots Eiropas Savienības līmeņa regulējums, kura mērķis ir veicināt bezpilota gaisa kuģu nozares attīstību, vienlaikus ņemot vērā riskus, kas saistīti ar lidojumu drošumu, drošību, privātumu un vides aspektiem. 2019.gadā stājās spēkā divas Eiropas komisijas regulas, kas tiešā veidā ietekmē kārtību, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu lidojumi. Papildus vienotajam regulējumam atsevišķas prašibas ir noteiktas nacionālā līmeņa likumdošanā (piemēram, likums “Par aviāciju” un arī dažādi Ministru kabineta noteikumi.

Tāpat, veicot lidojumus, jāņem vērā: Privātums un personas datu aizsardzība; Noteikumi par kristiskās infrastruktūras objektu filmēšanu/fotografēšanu; Frekvenču joslu izmantošanu.

Normatīvā regulējuma izklāsts un skaidrojumi

Internet Explorer Icon

Piezīme! Microsoft has discontinued the development of Internet Explorer and stopped providing updates for it, and it is not recommended to use this web browser due to security vulnerabilities. Internet Explorer no longer supports new web standards, and this web solution may not work properly in this browser.